Na čo slúži senzomotorický koberec?

Ak ste už riešili, alebo práve riešite ploché nôžky u detí, pravdepodobne ste sa stretli s pojmom Senzomotorický koberček. Čo to vlastne je a na čo je dobrý? A čo to vôbec je tá senzomotorika? A pomôže to môjmu dieťaťu s tými plochými nôžkami?

Tak si to poďme trochu rozobrať. Začnem tým, čo to je senzomotorika. Je to vlastne spojenie motoriky (pohybu) a zmyslového vnímania. Senzomotorické aktivity umožňujú dieťaťu skúmať jeho bezprostredné okolie. To je možné celým telom, ale najmä prostredníctvom rúk a nôh. Tam je receptorov na skúmanie najviac. Málokedy si však uvedomujeme, že nohy môžu ohmatávať svet rovnako ako ruky. Ak im na to dáme priestor.

Nohy dnešných detí poznajú svet len veľmi málo. Väčšinu dňa sú zavreté v topánkach. A tie sú často tvrdé, s hrubou podrážkou a neohybné, takže nedovoľujú nohe ani správny pohyb, nieto ešte nejaké skúmanie povrchov, teploty, pocitov…

Keď by sme aj chceli nohám túto slobodu vrátiť, často narazíme na problém, (ak práve nemáme vlastnú záhradu), kam pustiť dieťa skúmať svet nohami. Všade okolo jednotvárne betónové plochy, trávniky v parkoch znečistené kadečím od špakov, cez črepiny až po pozostatky po nezodpovedných psíčkaroch… Tak ako dopriať detskej nôžke rozmanitosť terénu?

Tu je práve jedno z riešení senzomotorický koberček.  Na malej ploche nájdeme na ňom rôzne povrchy, ktoré budú nôžky krásne stimulovať. Môžeme si ho premiestniť rôzne po byte, deťom sa bude páčiť chodiť po pestrofarebných obrázkových plochách, z rôzneho materiálu. A navyše ho využijeme v každom počasí a ročnom období.senzomotor.koberec

Tiež je to možnosť postupného prechodu a privykania nôžky na chôdzu naboso. Dieťa si to vyskúša v ideálnom prostredí, nôžka sa stane obratnejšia a odolnejšia a keď sa jedného dňa vydáme do skutočnej prírody, bude na to pripravená.

Koberček ako riešenie plochých nôh?

Samozrejme, bolo by to super, keby nám takýto koberček dokázal zabezpečiť vytvorenie klenby a odstránenie všetkých problémov s chodidlom. Žiaľ, takto jednoduché to nebude. Budete musieť s dieťaťom cvičiť špecializované cvičenia, zamerané na celé telo, lebo plochá noha nie len o samotnom chodidle. A bude to trvať niekoľko týždňov, kým uvidíte prvé výsledky. Senzomotorický koberec Vám bude veľmi dobrou pomôckou na ceste k zdravým nôžkam.

Môžete ho napríklad použiť ako rozcvičku pred cvičením, aby sa nôžka nabudila a začala byť vnímavejšia k pohybom. Alebo ako doplnok k cvičeniu, priebežne počas dňa. Deti majú tieto koberčeky veľmi radi.

Senzomotorický koberček je teda výborným prostriedkom k rozvíjaniu schopností nohy poznávať svet, obnoveniu vnímavosti nôžky , k schopnosti prispôsobiť sa rôznym terénom. Spolu s kvalitným cvičením a vhodnou obuvou vám pomôže prinavrátiť zdravú nôžku pre vaše dieťa. Ak Vás zaujíma aké účinné cvičenia by ste mohli s dieťaťom cvičiť aj v pohodlí domova, pripravila som pre Vás špeciálny program Ako na zdravé nôžky – hravo a účinne, v ktorom nájdete podrobné viedonávody s popisom jednotlivých cvikov aj zaujímavý eBook o tom ako funguje detská nôžka.

P.S.: ak sa teraz pýtate, kde takýto koberček zohanať (napríkald taký ako na foto k článku), tu je môj tajný tip na výrobcu handmade 😉 https://www.facebook.com/senzomotorika/ od miaT

Lenka Leskova
Mojou vášňou je fyzioterapia. Učím ľudí, aké úžasné je ich telo, keď s ním narábajú vedome a správne. Ukazujem rodičom, ako pomocou jednoduchých cvičení odstrániť ploché nohy ich dieťaťa, učím ženy ako posilniť svaly panvového dna a sprevádzam ľudí na ceste za zdravým chrbtom bez bolestí.Som autorkou projektu Ako na zdravé nôžky - hravo a účinne, s cvičeniami na ploché nohy detí. Môj príbeh si prečítate TU >>
Komentáre