Barefoot v mojom živote – ako som k tomu prišla a čo už mám vyskúšané (minirecenzie)

Tento článok je určený všetkým Vám, ktorí sa o barefoot obuv zaujímate, či už zatiaľ len teoreticky, alebo už máte aj nejaké praktické skúsenosti. Chcela by som Vám ponúknuť mini recenzie tých BF topánok, ktoré mám vyskúšané na vlastnej koži.

Som typ človeka, ktorý rád skúša nové veci, rada si všetko otestujem sama na sebe, aby som mohla posúdiť, či je to dobré, alebo nič moc. Tak je to aj s BF topánkami, mám ich doma niekoľko, rôzne značky, rôzne tipy, na rôzne príležitosti.

Preto som sa rozhodla napísať pre tých z vás, ktorí ešte váhate, či sa na cestu BF dať alebo nie, ale aj pre tých, ktorí rozmýšľate o kúpe nových typov a neviete či budú pre vás vhodné.

Ja som sa k BF topánkam dostala cez beh, takže mám už nejaký ten kilometrík v takýchto teniskách nie len odkráčaný, ale aj odbehnutý.

Ako som k tomu vlastne prišla? Je to trochu čudný príbeh 🙂 Celá moja BF mánia začala tým, že som chcela behať.

Beh pre mňa nikdy nebol nijako extra zaujímavá činnosť, aj keď ešte na strednej škole som sa mu chvíľu venovala (cezpoľnému ) a aj nejaké tie umiestnenia v súťažiach sa mi podarili.

Napriek tomu ma  behanie nebavilo. Asi preto, že som beh vnímala ako nutné zlo na hodinách TV, a poznala som v podstate len pre mňa nezáživné krúženie po školskom ovále.

Pohyb a šport ako taký som ale milovala a neviem si predstaviť život bez neho. Aj vďaka tomu som si vybrala štúdium telesnej výchovy, kde sme toho samozrejme nabehali tiež dosť pri príprave na zápočny a podobne 🙂 a stále ma to nebavilo, stále to bolo pre mňa nezáživné krúženie po školskom ovále.

Venovala som sa rôznym športom od aerobicu po kick box, pohyb bol stále neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Prešli roky a ja som sa rozhodla vyskúšať snowboard. Skúsenosť zaujímavá, celkom ma to už aj začalo baviť, celkom už som aj bola hrdá ako mi to ide nie najhoršie, keď pri poslednej jazde zafungovala fyzika a ja som spadla v plnej paráde rovno na zápästie.

Verdikt z rontgenu bol jasný- zlomené. Keďže v tom čase som pracovala ako masérka, riadne som si poplakala, že čo ja teraz budem robiť, keď nemôžem robiť… No sadra na ruke a dlhá PN-ka predo mnou.

Ako som písala vyššie, bez pohybu dlho nevydržím, a so sadrou na ruke sa niektoré veci cvičia ťažko, rozhodla som sa že skúsim beh. A tam sa to celé začalo. Zrazu som šla behať preto, že chcem – nie preto, že mi to niekto káže, zrazu som šla behať len tak do prírody, kam ma nohy zavedú a ako dlho vládzem a chcem, nie krúžiť po nudnom ovále dokolečka. A čuduj sa svete – našla som v behu vášeň.

Kombinácia tejto novej vášne a prebytku voľného času na PN – ke, spôsobila, že som si začala o behu veľa vecí čítať, vyhľadávať informácie o tréningu, oblečení aj obuvi. A tu na mňa vyskočila téma behania v barefoot obuvi.

Zo začiatku som k tomu pristupovala dosť nedôverčivo, “naočkovaná overeným informáciami o potrebe odpruženia nohy pri behu”. Veď predsa v každom článku, odbornom či laickom sa dočítate o dôležitosti “správnej obuvi” pri behu. Odpružená päta, tlmiaca špička, milión technológií, ktoré zabezpečia, že budete behať ako po obláčiku a vaše nohy budú ako vo vatičke. (Prečo ma potom pravidelne bolievajú kolená?)

Ale keďže ja som človek skúmajúci a učiaci sa sám na sebe :), tak po prečítaní niekoľkých knižiek, recenzií a článkov na BF obuv som sa rozhodla to vyskúšať. Najviac mi bolo proti srsti odporúčanie predajcu – začínajte veľmi pomaly, postupne doslova po kilometri pridávajte vzdialenosť.

Frajerka som si myslela, že prečo po kilometri ,veď už mám niečo odbehnuté, čo sa budem strapňovať s nejakým kilometrom-dvomi 😀 Ale už pri prvom výbehu v nových teniskách som zistila, že asi to nebude až taká brnkačka ako som si myslela a veru som pridávala kilometre pomaly.

Potrénigová svalovica na lýtkach a chodidlách(!) sa hlásila pravidelne niekoľko týždňov, kým som sa naučila techniku, kým si svaly a šľachy zvykli, kým začalo chodidlo pracovať tak ako bolo stvorené, teda kým si na to spomenulo po rokoch v klasickej obuvy 🙂

Ale vačšina BF bežcov vám potvrdí, že keď s tým začnete, už vás to zmení navždy. Beh sa stal zábavou, odrazu som cítila terén po ktorom bežím a mala pocit neskutočnej voľnosti. Okrem toho, zmizli aj bolesti kolien po tréningu. A tak som si povedala, že mi ten pocit nestačí len pri behu.

Začala som sa obzerať po ďalších kúskoch do môjho “botníka” 😀 Postupne mi pribúdali (a stále pribúdajú) nové topánočky z radu bosonôžkových. Tak Vám chcem niektoré predstaviť.

Predtým ako začnem s jednotlivými typmi ale musím dodať, že BF topánky boli pre mňa aj akýmsi prechodom k chôdzi celkom naboso a k objaveniu jej čara. Máme v sebe tak vžitú predstavu, že musíme byť obutý stále a všade od bábätka až po hrob, že mnohý už sme zabudli aké je úžasné prechádzať sa bosí po rannej rose, vychutnávať mäkký mach v lese, alebo precítiť kamienky v potoku.

Preto za ďalší benefit BF topánok považujem práve to, že vás akoby posmelia, aby ste to skúsili aj úplne na boso – a to už je zas iný level 😀 Kto to pozná a užíva si to, tak vie, a kto nie, odporúčam vyskúšať 😉

Mini recenzie z môjho BF “topánkovníčka” :

Vivobarefoot Trail freak

Moje prvé 🙂 Chcela som bežecké topánky, ktoré zvládnu aj blatistý a trávnatý terén. A presne na to sú tieto Vivá určené. Zvládli so monu aj prekážkový beh Rugged race, kde určitú časť trate tvoril beh priamo v koryte potôčika cez vodu, beh cez blato, šplhanie po lane. Úplne v pohodičke bez ujmy to so mnou dali 🙂

Rada behám v teréne po kopčekoch, a užívam si najma zbeh z kopca, ten úžasný pocit slobody a rýchleho behu. Tu ma Freak trail zatiaľ vždy podržali, či už bolo blato alebo mokrá tráva, čo pri iných typoch som sa šmýkala a nemala pocit istoty. To isté v snehu. V zime krásne zvládli snehový aj primrznutý terén, samozrejme ak nabehnete na skrytý ľad tak treba byť pozorný – mačky to nie sú 😀

IMG_1436                              IMG_6916                                   IMG_7719

Merrel Pace glove cross

Moje druhé. Vynikajúce univerzálne topánočky do koča aj do voza. Zvládnu aj terén (nie až taký náročný ako Freak trail, ale bežnú turistiku, prechádzky, beh v neblatistom teréne aj po ceste. Ľahučké vhodné aj do mesta, podrážka Vibram s miernym členitým profilom. Na päte trochu pevnejšie ale aj tak krásne ohybné.

A ešte by som spomenula príjemnú cenu. Ja mám ten prvý model, už sú na trhu tuším ďalšie dva, u tých už je podrážka úplne hladká, tie už by som do terénu veľmi nebrala, ale každý máme iné predstavy, takže možno vám budú vyhovovať aj v teréne.

IMG_2119

IMG_6111                                      IMG_9588

Vivobarefoot Evo pure 

Tak tieto sú úžasné ako papučky z pavučinky 😀 topánočky ktoré ja používam na cestný beh, nadpriemerne ohybné, tenučká podrážka, na nohe ich necítite. Nevýhodou je, že vrchný materiál je veľmi jemnučký a po čase sa začne na miestach ohybu trhať. Pri častom používaní, možno keby som ich nosila len do mesta a nie aj na beh, by vydržali dlhšie. Mne cca po vyše roku začali pomaly odchádzať, ale stále ich nosím lebo su naozaj parádne.

Skúšala som aj beh v ľahkom teréne (suché pole) ale tam už dostane noha riadne na frak pokiaľ vyslovene nebehávate bosí, lebo podrážka je tak tenká, že cítitie každý kamienok. Takže masáž riadna, miestami až moc 😀 Ale na cestný terén výborné, rýchle botky 🙂

IMG_5310

IMG_2185                                     IMG_4388

FiveFingers 

Na tieto topánočky som natrafila keď som bola na kurze SM systému a jedna z lektoriek tam mala aj “výstavičku” topánok tejto zančky. Vždy som si myslela, že toto nebude nič pre mňa, pretože by mi vadilo obúvanie malíčka. Mám ho totiž mierne nakrivo a veľmi pritisnutý ku ostatným prstom a už prstové ponožky mi vadili práve preto.

Tu som mala možnosť si ich vyskúšať a ten pocit “bosej nohy” sa mi naozaj zapáčil. Ten pohyb chodidla, keď sú prsty každý samostatne je zas iný, ako v topánke síce s tenučkou podrážkou, ale s prstami pospolu aj keď majú miesta dosť.

Vo fingersoch sa mi výborne chodí po meste ale aj cvičí napr. do fitka, alebo na cvičenia typu HIIT a podobne sú super.

Ja mám taký sandálkový model, ale fivefingers ponúka aj modely na turistiku a do terénu, maju Vibram podrážku, takže by som sa toho vôbec nebála, vyraziť v nich aj na hory.

Pri tejto značke Vám už reálne “hrozí”, že po vás budú ľudia na ulici pozerať čudne, deti sa budú otáčať a ukazovať na vás rodičom, ale vo všeobecnosti vyvolávajú veselé reakcie a zlepšujú náladu aj okoloidúcim 😀

“Prsťáky” vlastní aj môj manžel, má trochu terénnejší model, chodil v nich najmä cvičiť do fitka, raz vyskúšal aj beh, ale preto že neposlúchol radu “pomaly a po kilometri” a dal si hneď nejakých 5, tak to bol zatiaľ jeho jediný zážitok z behu v barefoot. Týždeň ledva chodil, čo mal svalovku na lýtkach a chodidlách 😀

IMG_2925

IMG_5019                                    IMG_3015

Skinners – “ponožkotopánky”

Veľmi zaujímavé spojenie topánky a ponožky. Ľahučké, skladné, dostanete ich v špeci cestovnom vrecúšku. Chodí sa v nich naozaj naboso, je to paráda, cítite terén a zárovň sa nemusíte báť nejakých poranení o ostré kamene alebo sklo a podobne.

Akurát že… sú to ponožky a teda vyzerajú ako ponožky a teda – zas máte postarané o verejné “pozdvižení” 😀 ľudia si myslia, že máte na nohách len ponožky a teda tie pohľady stoja za to, ja som sa celkom dobre pobavila pri prechádzke mestom 😀 Viem si ale predstaviť, že niekomu by to mohlo aj vadiť.

V takom prípade odporúčam nenosiť do mesta ale len do prírody. Oni sú také ponožkové takže v prípade dažďa hneď premoknú ale zas aj rýchlo uschnú, dajú sa v pohode oprať v pračke ako bežné ponožky a tým, že sú extra skladné sú super ako “prezuvky” napríklad po turistike, alebo z kolieskových korčúľ. Jednoducho ich dáte do vrecka a netreba “trepať” ďaľšie topánky.

Jedna taká nevýhoda – nie sú úplne na teplé dni, je v nich potom teplo – sú vyššie a čierne, aj pri chôdzi po horúcom aschvalte v lete to nie je úplne komfort. Inak za mňa úplne super.

IMG_2338

IMG_3859                                      IMG_8667

Vivobarefoot Hiking

Po týchto som pozerala dlho. Chcela som ich jednak ako turistické topánky, ale aj ako obuv na zimu. Tento rok som sa k nim dostala a už majú za sebou aj nejakú tú turistiku.  Musím povedať, že sa nedá porovnať pocit v týchto topánočkách so zovretím v klasických turistických “bagandžiach” s tvrdou a hrubou podrážkou. Zároveň sa ale ani nedá povedať, že by boli celkom “bosonohé” .

Sú oveľa pevnejšie v porovnaní s Freak trail – aj keď profil podrážky je rovnaký, a už vôbec sa nedajú porovnať s Evo pure. Majú proste tvrdšiu pätu a sú vysoké členkové, čo mi ale pri náročnejšom teréne a počasí v horách v podstate vyhovuje.

Sú ľuďia, ktorí na vlastnej koži dokazujú, že aj po horách sa dá chodiť naboso, ja som tento level ešte nedosiahla a určitú oporu nohy v horách potrebujem. A zas vždy sa dá vyzuť na úsekoch, ktoré si naboso túfnem 😀

Určite sú VivoHiking úľavou od mozoľov a utlačených prstov a zárovň poskytujú aj možnosť cítiť terén pod nohami. Čiže kamienky a nerovnosti decentne cítite, ale nie bolestivo a nepríjemne. Čo umožňuje aj rýchlejšu turistiku, než ako by tomu bolo v tenučkých podrážkach, či naboso, keď si každzý krok vyžaduje vedome našľapovať a vnímať terén.

Zároveň sú nepremokavé  a priedušné, každá topánka má svoje cestovné vrecko, čo tiež poteší. Testujem ich ešte pomerne krátko, som zvedavá ako budú zvládať zimu. Teda nie oni ale ja v nich 😀

IMG_0635

IMG_5100                                  IMG_4480

Môj “vlastný” výtvor – sanále “Huarache”

Tak k tomuto som potrebovala “nakopnutie” od jednej známej. Vedela som, že sa dá objednať materiál a vyrobiť si vlastné BF topánočky, ale nejako som si netrúfala a vyhovárala sa sama pred sebou, že na to nemám čas.

Ale keď spomýnaná známa, prišla ku mne vo svojich vyrobených topánočkách, bola som nadšená ake sú super a skúsila to. Objednala som sadu na výrobu sandálok a keď balíček prišiel, do pol hodiny boli na svete moje prvé ( a určite nie posledné :D)

Je to naozaj jednoduché, na internete už zoženiete rôzne materiály na podrážku a na youtube zas návody na nekonečné množstvo úväzov a tipov ako si sandálky dozdobiť, vylepšiť a prispôsobiť podľa seba. Takže dotoho, ak ste si netrúfli, poďte na to, ten pocit keď si vyrobíte vlastné topánky stojí za to 😀

IMG_1183

IMG_7886                                     IMG_1256

A to je zatiaľ vsetko, verím tomu, že časom budem aktualizovať, ak pribudne niečo nové. Z môjho pohľadu a momentálneho rozpoloženia, to ale vidím na čoraz viac skutočnej chôdze naboso. Ten kontakt so zemou ma fascinuje, je na tom niečo „magické“, liečivé a živočíšne. Viem, že ešte je to beh na dlhú trať, ale teší ma, že čoraz viac ľudí si uvedomuje, ako im bežná a spoločensky akceptovaná obuv škodí. Že čoraz viac ľudí okúsilo BF topánky a už sa nechcú vrátiť späť, ani napriek módnemu diktátu, či opovrhujúcim pohľadom a komentárom okolia. A hlavne, že BF je úžasný most ku chôdzi naboso.

Pre viac informácií odporúčam aj knihu Daniela Howella: Naboso. Verím, že bude pre Vás inšpiráciou.

A teraz sa už idem prebehnúť bosá po mokrej tráve a užiť si ten pocit 😀 A vy mi napíšte, ako to máte s obúvaním, či vyzúvaním, aké máte skúsenosti, alebo ak vás niečo zaujíma, pýtajte sa, teším sa na vaše reakcie 😉

Lenka

Lenka Leskova
Mojou vášňou je fyzioterapia. Učím ľudí, aké úžasné je ich telo, keď s ním narábajú vedome a správne. Ukazujem rodičom, ako pomocou jednoduchých cvičení odstrániť ploché nohy ich dieťaťa, učím ženy ako posilniť svaly panvového dna a sprevádzam ľudí na ceste za zdravým chrbtom bez bolestí.Som autorkou projektu Ako na zdravé nôžky - hravo a účinne, s cvičeniami na ploché nohy detí. Môj príbeh si prečítate TU >>
Komentáre