Nohy v teple, choroba v pekle? (Ako je to so studenými nohami u detí, Barefoot obuvou v zime a našou pohodlnosťou?)

Nohy v teple, choroba v pekle? 

(Ako je to so studenými nohami u detí, Barefoot obuvou v zime a našou pohodlnosťou?)

Priznám sa, tento článok som plánovala napísať už minulý rok o takomto čase 😀 ale poznáte to, milión povinností a výhovoriek prečo sa nedá a prečo teraz nie…

Ale dnes prišiel teda ten čas a ja som sa do toho pustila. Inšpiroval ma pohľad von na krásne zasneženú prírodu a tiež pohľad na teplomer-mrzne 🙂

A tak obliekam kraťasy a vybieham von. Poprechádzať sa po snehu. Už ste to vyskúšali? Bosými nohami prejsť po snehu? Ak nie, tak určite odporúčam, nehovorím, že sa máte vybrať rovno na niekoľko kilometrov, ale len na chvíľu, zľahúčka našľapovať a cítiť… jemnosť, mäkkosť, ľahkosť a poddajnosť snehu.

Sústrediť sa na chvíľu len na svoje pocity a vnímať. Je veľmi pravdepodobné, že zimu cítiť nebudete. Za tých pár chvíľ skôr pocítite, akoby sneh prikryl vaše nohy ako perinka. Možno takto nejako sa cíti aj okolitá príroda, stromy, tráva, kríky… keď ich prikryje sneh 😀

IMG_1954
A možno si uvedomíte, aká to je veľká škoda, že sme sa pripravili o množstvo takýchto vnemov a pocitov, keď sme sa stotožnili s presvedčením, že noha musí byť obutá neustále. Dnu, von, dokonca aj v posteli sú niketorí z nás stratení bez ponožiek. Tak veľmi sme si už zvykli na komfort a pohodlie 🙂

Ľudská noha je pri tom stvorená tak, aby mohla plniť funkciu termoregulácie na vysokej úrovni. Len my sme už od narodenia obúvaní do ponožtičiek, dupačiek, papučiek a neviem ešte čoho všetkého, len aby boli nôžky v teple, len aby sme neprechladli. A tak noha stráca túto svoju výnimočnú schponosť a postupne sa stáva citlivou na chlad a necitlivou na vnemy.

Toto presvedčenie sa reťazovo šíri z generácie na generáciu, a nedajbože aby dieťatku z kočíka vykukli holé nôžky, už aj sa nájde nejaká dobrá duša, čo mamičku napomenie, aby ho obula, prikryla a že prechladne celkom určite, ak tak neurobí do pár sekúnd. A nemám teraz na mysli zimné obdobie, ale príjemnú “izbovú” teplotu.

Podobná situácia sa deje, ak dieťa behá po dome alebo byte bosé-tu zas prichádzajú dobré rady o tom, ako by malo mať papučky a ak sa rodič ohradí, že netreba, je to vačšinou sprevádzané ľútostivým “ohmataním” nôžky dieťaťa a výrokom: “Pozri aké ich má studené, už aj mu niečo obuj lebo prechladne!” 😀 Studené nôžky pritom vôbec nemusia znamenať, že je dieťatku zima. Untitled design

Schopnosť termoregulácie nôh môžme vyskúšať, ak sa chceme ochladiť v horúčave-najúčinnejšie je práve ponorenie nôh do studenej vody a naopak, ak sa chceme po mrazivom dni zahriať-vložíme nohy do horúcej vody a účinok je veľmi rychly.

Samotné nachladnutie teda nevzniká od nôh- len ak sme oslabení alebo naše nohy stratili funkciu termoregulácie. Zdravá a otužovaná noha sa vie s chladom vysporiadať.

Čo je tiež dôležité je pohyb. Je veľmi ľahké zachladiť sa, ak sa nepohybujeme. Ak budeme stáť na mieste bez pohybu na mraze, veľmi rýchlo sa dostaví pocit zimy (ak teda nie sme na vysokej úrovni sebaovládania, ako napríklad prívrženci metódy Wim Hofa 😀 ). Pozrite sa ale na deti- ako často ich uvidíte stáť na mieste bez pohybu? Asi nie veľmi často. Respektíve vôbec. Ešte aj keď budú čakať v rade na niečo, budú pri tom poskakovať, strkať sa naháňať a podobne.

Toto spomínam v súvislosti z otázkami, či sú vhodné barefoot topánky aj v zime. A či tým deťom v tom nemrznú nohy, a či im netreba extra hrejivé vložky z ovčej vlny 😀 Barefoot topánky majú síce extra tenkú podrážku cez ktorú chlad prenikne pomerne ľahko. Majú však ale výhodu oproti bežným “od-izolovaným” snehuliam a čižmám – majú dostatok miesta pre pohyb chodidla a prstov. A teda dieťa keď v nich behá, skáče, váľa sa, náháňa, guľuje… má priestor neustále pohybovať všetkými časťami chodidla a prstov – no a ako všetci vieme, pohyb produkuje teplo, krv prúdi a zohrieva, nohy teda vôbec nemusia chlad pociťovať. Iné by bolo ak by ozaj malo stáť na mieste, vtedy mu zima bude určite.

V klasických zimných topánkach je naopak noha stlačená a často nedovoľuje pohyb prstov a svalov chodidla. Noha je tak síce obalená do hrubej vrstvy, odizolovaná od zeme, ale preto že sa nepohybujú jednotlivé časti chodidla, často je úplne “zmrznutá” . Barefoot obuvi v zime sa teda netreba vôbec obávať.

Čo teda povedať na záver? Umožnite svojim nohám a nohám vašich detí cítiť a vnímať nielen teplo ale aj chlad. Zoznamujte ich aj s pocitmi vlhka a zimy. Postupne, pomaličky ich trénujte a otužujte aby sa im prinavrátila ich pradávna schopnosť zvládať rôzne teplotné zaťaženie. Kľudne vyjdite aj s deťmi na chvíľku, aj do snehu alebo na chladnú trávu. A potom pekne osprchovať teplou vodou. Uvidíte ako Vás to obohatí.

Súčasná spoločnosť nás presviedča, že len príjemné vnemy a pocity sú pre nás dobré. Nie je to celkom tak. Ak zo svojho života odstránime všetko nepríjemné, akoby sa potom strácala tá inakosť, diverzita nášho sveta a v konečnom dôsledku už potom aj to príjemné si nevieme tak užiť a vychutnať.

Želám vám teda dni plné pohody, zdravia a radosti z pohybu aj v zime 🙂

Lenka Leskova
Mojou vášňou je fyzioterapia. Učím ľudí, aké úžasné je ich telo, keď s ním narábajú vedome a správne. Ukazujem rodičom, ako pomocou jednoduchých cvičení odstrániť ploché nohy ich dieťaťa, učím ženy ako posilniť svaly panvového dna a sprevádzam ľudí na ceste za zdravým chrbtom bez bolestí.Som autorkou projektu Ako na zdravé nôžky - hravo a účinne, s cvičeniami na ploché nohy detí. Môj príbeh si prečítate TU >>
Komentáre